Ako isť na jarné upratovanie Vašej garáže!

Zima sa už pomaly blíži ku koncu, a to znamená čas pre jarné upratovanie. Jarné upratovanie sa týka aj tých častí domu, ktoré sú bežne vnímané a chápané ako sklad aktuálnych nepotrebných vecí odložených “len na chvíľku”. Typickým príkladom je garáž, v ktorej nájdete skoro všetko, od ponorného čerpadla po sánky či detský bicykel. Toto je správny čas pustiť sa do upratovania podobných miest a garáž je dobré miesto, kde začať. Pokiaľ postupujete systematicky, uvidíte, že to nie je vôbec náročné.

Urobiť si miesto

Prvou úlohou je vypratať garáž. Počas daždivého dňa by ste museli všetky veci preniesť do iných priestorov v dome, čo je úplne zbytočná komplikácia. Omnoho pohodlnejšie je uložiť veci pred garáž a dom, takže pokiaľ sľubujú meteorologické predpovede prietrž mračien, upratovanie presuňte na vhodnejší deň.

Vytriediť čo zostane

Nasledovne by bolo múdre prezrieť všetko, čo sa vynieslo von z garáže a rozdeliť to do štyroch kategórii. Veci, ktoré si necháte, lebo je ešte určite budete potrebovať v budúcnosti. Veci na vyhodenie, buď pokazené, zastaralé alebo už fakt zbytočne. Veci na darovanie, lebo nie všetko je úplne na vyhodenie, ale niektorí ľudia v blízkosti by oveľa viacej využili daný predmet než vy. A nakoniec veci na predanie.

Veci, ktoré si ponecháte by trebalo poriadne prezrieť a identifikovať nedostatky, ktoré by bolo treba napraviť. Navyše niektoré veci by bolo užitočné využiť pri upratovaniu ďalšich časti garáže alebo domácnosti, možno dokonca aj bazén. V tom poslednom prípade by určite bol dobrý ušetrovač času robotický bazénový vysávač.

Zametať a vyčistiť

Nadišiel čas sa trochu zašpiniť, pretože garáž je potrebné poriadne vydrhnúť. Začnite pekne od stropu cez steny až po podlahu. Nejde tu síce o reprezentatívne priestory vášho domova, takže sa nemusí všetko lesknúť, ale pavučinu, odpadky či piliny tam nemusíte mať. Podlahu umyte určite “namokro” a povysávajte, podľa toho aká zašpinená bude sa možno hodí investovať do priemyselný vysávač.

Vrátiť všetko na poriadok

Prichádza chvíľa návratu všetkého, čo sa počas triedenia udržalo v prvej skupine. Začnite s návratom dôležitého nábytku (pracovný stôl a pod.). Potom sa rozhliadnite po stenách a zamyslite sa, ako ich čo najlepšie využiť. Či už ide o police, háčiky alebo rôzne závesné mechanizmy. Určite sa snažte na steny umiestniť čo najviac vecí.

Ešte skôr, ako vrátite náradie naspäť do krabíc, očistite ho. A pokiaľ je to potrebné, poriadne ho premažte. Klince, skrutky, matice a ďalší spojovací materiál rozdeľte podľa druhu a veľkosti. Krabice, sklenené nádoby či priehradky si označte permanentnou fixou, aby sa v nich vyznal aj človek, ktorého do garáže pošlete po dve konkrétne hmoždinky.

About Author: