Ako pripraviť okná na jar?

okno so záclonou

Zima sa konečne blíži ku koncu a vo vzduchu už cítiť prichádzajúcu jar. Pre mnohých príchod jari znamená aj veľké jarné upratovanie. Po mrazivej zime si zvýšenú pozornosť vyžadujú aj vaše okná. Čo môžete po zime urobiť a ako si pripraviť vaše okná na prichádzajúcu jar?

Teraz je to správne obdobie, kedy po zime začať pomaly prebúdzať aj vašu domácnosť. Okná sú jej dôležitým prvkom, a preto by sa určite nemali zanedbávať. Po zime si budú vyžadovať istú dávku pozornosti, aby ste sa uistili, že fungujú správne a zabezpečia vám tak zdravú klímu v domácnosti. Nízke teploty ale aj zvýšená vlhkosť počas zimy mohli spôsobiť rôzne poškodenia, ako sú praskliny v tmele, poškodenie tesnenia či hnilobu. Na čo sa po zime na oknách zamerať a ako ich pripraviť na jar?

Skontrolujte svoje okná

Príprava okien na jar by sa mala začať prvotnou kontrolou. Prezrite dôkladne všetky okná vo vašej domácnosti a poznamenajte si, ak sa na nich vyskytli nejaké poškodenia. Najčastejšie poškodenia okien, ktoré vznikajú po zime sú:

  • prasknuté tesnenia,
  • izolačné medzery,
  • prasknuté sklo,
  • odfarbenie, vyblednutie,
  • výskyt plesní a hniloby v dôsledku zvýšenej vlhkosti,
  • problémy s okennými doplnkami.

Ak na svojich oknách spozorujete poškodenia, nemusíte sa obávať, že ich budete musieť vymieňať. Existuje riešenie, ako tieto poškodenia efektívne odstrániť. Na pomoc si môžete zavolať odborníkov, ktorí poskytujú profesionálnu opravu a servis okien. Servis okien vám pomôže nielen opraviť vzniknuté poškodenia, ale zabezpečí aj správne nastavenie okien, aby fungovali tak, ako majú. Nastavenie okien a ich tesnenia je dôležité z hľadiska udržania vhodnej termoregulácie a zamedzeniu úniku tepla, ale aj ako prevencia hromadenia vlhkosti v domácnosti. Firmy, ktoré sa špecializujú na servis okien väčšinou poskytujú komplexné služby, ktoré zahŕňajú servis plastových okien, drevených okien, strešných okien ale aj dverí a nastavenie okien a dverí.

Vyčistite okná

Keďže k jari patrí aj jarné upratovanie, určite by ste nemali zabúdať ani na vaše okná. Pripravte si potrebné nástroje – handričku, stierku, okenný čistič a pustite sa do umývania. Tak si okrem čistých okien budete môcť užívať aj výhľad na prebúdzajúcu sa jarnú prírodu. Nezabudnite ani na vyčistenie parapet a okenných rámov. Ak máte nainštalované sieťky proti hmyzu, určite by ste mali vyčistiť aj tie. Pomerne často sa nich zadržiavajú nečistoty a prach. Nezabudnite tiež poriadne skontrolovať, či sú v dobrom stave, aby sa vám hmyz nedostal do domácnosti.

Tip: Okenné sieťky proti hmyzu najlepšie vyčistíte s použitím malého množstva prostriedku na umývanie riadu vo vedre s teplou vodou a malou štetinovou kefou. Odinštalujte sieťky z okien, vyčistite ich kefou a následne vystriekajte prúdom vody z hadice.

Namažte kovanie okien

Keďže sa počas zimy okná používajú menej, nečistoty sa môžu usádzať aj na ich pohyblivých častiach. To môže spôsobiť zníženie ich pohyblivosti a sťaženie ovládania. Aby ste oknám prinavrátili ich funkčnosť, bude dobré po zime namazať ich kovanie. Tento krok by mal nasledovať po vyčistení okien a najčastejšie sa používa nejaký druh silikónového maziva. Ak si nie ste istí ako, aj s týmto vám vie pomôcť profesionálny servis okien.

Jarné upratovanie je pre mnohých veľmi dôležité pri príprave domácnosti na jar. Avšak mnohokrát sa zabúda na jednu z najdôležitejších súčastí domácnosti – okná. Po dlhej a studenej zime okná nestačí len umyť. Je potrebné ich dôkladne skontrolovať a pripraviť na častejšie používanie. Správna príprava okien po zime vám zabezpečí nielen čisté okná, ale pomôže predchádzať ich zbytočnému opotrebovaniu a predĺži ich životnosť. Vaše okná si tiež môžete nechať skontrolovať odborníkmi na servis okien. Tak budete mať istotu, že budú stopercentne pripravené na nadchádzajúcu sezónu.

About Author: