Príliš rýchly svet

times to go

Všetko je na rýchlo. Všetci sa niekde ponáhľajú. Všetci sú unavení a prepracovaní. V dnešnej dobe to vôbec nie je realita, ktorá by nebola našou bežnou súčasťou. Dobu Homo Sapiens Sapiens prestriedala doba Homo Workus Arbitrus.

Čím to je? Rýchla doba kladie veľké nároky na ľudí. Všade sa zdôrazňuje efektivita, výkonnosť, rýchlosť. Všetky tie novodobé superschopnosti hrdinov dnešných dní…

Lenže, kam vedie táto uponáhľaná cesta? Samozrejme, každý to na nejaký čas zvláda úplne bravúrne a možno ho to ešte aj baví. Ale len na nejaký čas. Plné obrátky, veľké množstvo stresu, málo odpočinku a neuveriteľné životné tempo.Dôsledky tohto rýchleho fungovania na seba nedávajú dlho čakať.

V minulosti mali ľudia viac práce v domácnosti. Neboli žiadne aické roboty či dnes už bežná domáca technika. Napriek tomu myslím, že svet sa menej ponáhľa. Dnes nám so všetkým pomáhajú pračky, myčky, sušičky… ale napriek máme stále menej času! Čím to je? Myslím, že dnešná doba je doba maximalizmu a proste chcem všetko mať, všade byť, na všetkom sa spolupodieľať.  Chceme perfektnú domácnosť, najlepšie nejaký designový nábytok na mieru, byť skvelý v práci a tiež viesť spoločensky aktívny život. A to proste všetko nejde v otáčkach na aké sme zvyknutí…

Riešenie?

  • Kratšia pracovná doba. Ľudia trávia vo svojich prácach často oveľa viac času ako by museli. Bežných 8 hodín je už pomaly raritou a ideálnych by podľa mňa bolo 6.
  • Zdravý životný štýl. Viac zdravého jedla. Menej takzvaného „Junkfoodu.“ Zaradenie výživových doplnkov ako je napríklad kremelina či spirulina do nášho bežného jedálnička.
  • Zmena spoločenských priorít. Spoločnosť vyzdvihuje materiálnosť, domy, autá, luxusné dovolenky…Čo tak zmena za duchovnejšie hodnoty, lásku, rodinu, spokojnosť? Ja myslím, že by to veľmi pomohlo. ukazuje

Technická a digitálna revolúcia priniesli svetu veľa užitočných vecí, rovnako ako vecí ktoré môžu byť deštrukčné ak sa s nimi nenaučíme pracovať k nášmu úžitku.

 

About Author: